Απρίλιος 2017 archive

Εκπαιδευτική Επίσκεψη στο Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής Ηρακλείου

Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής Νέας Αλικαρνασσού πραγματοποίησε το σχολείο μας την Τρίτη 25 Απριλίου 2017. Τα παιδιά ενημερώθηκαν από τον υπεύθυνο εκπαιδευτή για τους κανόνες της σωστής οδικής συμπεριφοράς και έλαβαν μέρος σε βιωματικές δραστηριότητες (αναγνώριση σημάτων, σωστή χρήση της διάβασης πεζών, εφαρμογή κανόνων ασφαλείας για τους πεζούς και τους οδηγούς, οδήγηση ποδηλάτων με τα προβλεπόμενα μέσα ασφαλείας κλπ.). Ευχαριστούμε για την όμορφη εμπειρία!

3ο Φεστιβάλ Μαθητικών Ταινιών Camera On 2017

Το Γυμνάσιο Μοχού συμμετείχε στο 3ο Φεστιβάλ Μαθητικών Ταινιών που πραγματοποιήθηκε στο Ηράκλειο από τις 21-23 Μαρτίου 2017 με την ταινία – δραματοποιημένο ντοκιμαντέρ “Του κύκλου τα γυρίσματα…και τα έθιμα”. Ξεκινώντας από το Γενάρη και κάνοντας τον κύκλο του έτους ως το Δεκέμβρη, η ταινία παρουσιάζει κάποια από τα ξεχασμένα έθιμα του Μοχού. Συμμετείχαν μαθητές της Β’ και Γ΄Γυμνασίου του σχολικού έτους 2015-2016 με υπεύθυνη συντονισμού την εκπαιδευτικό κα. Ζαχαριουδάκη Ελένη.

Θεματική Εβδομάδα 2016-2017

Στα πλαίσια της θεματικής εβδομάδας 26-30 Μαρτίου 2017 πραγματοποιήθηκε μία σειρά δράσεων, βιωματικών και πολιτιστικών με επίκεντρο τις τέσσερις θεματικές ενότητες που ορίζονται από το Υπουργείο Παιδείας: Εξαρτήσεις & Εθισμός, Κυκλοφοριακή Αγωγή, Διατροφή & Υγεία,  Έμφυλες Ταυτότητες. Οι δράσεις που σχεδιάστηκαν με τη συνεργασία καθηγητών-μαθητών-γονέων-φορέων της τοπικής & ευρύτερης κοινωνίας του νομού αξιολογήθηκαν ως απολύτως επιτυχημένες καθώς ενέπιπταν στα άμεσα ενδιαφέροντα των μαθητών  & ο βιωματικός τους, σε πολλές περιπτώσεις,  χαρακτήρας  ενέπλεξε τους μαθητές με τον καλύτερο δυνατό τρόπο στη διαδικασία της μάθησης. Να ευχαριστήσουμε, στο σημείο αυτό, όλους τους εθελοντές ομιλητές (όλοι πολύ καλοί γνώστες του αντικειμένου τους) που με πολλή χαρά δέχτηκαν να έρθουν στο σχολείο μας και να καταθέσουν εμπεριστατωμένα τις γνώσεις & την πολύτιμη εμπειρία τους!