Μάιος 2019 archive

Τελετή Βράβευσης για “Τα Δεδομένα” στο Ίδρυμα Μιχάλης Κακογιάννης

«Τα Δεδομένα», η ταινία που πέρυσι γυρίστηκε στο σχολείο μας, βραβεύτηκε  στον 9ο Διεθνή Διαγωνισμό Μαθητικών Ταινιών Μικρού Μήκους,   και οι συντελέστες της, εκπαιδευτικοί και μαθητές,  επισκεφτήκαμε την Αθήνα για να παραλάβουμε το βραβείο μας. Κατά τη διάρκεια της διήμερης εκδρομής  μας (9&10 του Μάη) είχαμε την ευκαιρία να ξεναγηθούμε  στο Μουσείο Γουλανδρή Φυσικής Ιστορίας, στο Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος και στην εξαιρετική βιβλιοθήκη του, όπως και να παρακολουθήσουμε μία πολύ ενδιαφέρουσα παράσταση στο Θέατρο Τζένη Καρέζη. Την επομένη, μεταβήκαμε στο Ίδρυμα Μιχάλης Κακογιάννης, όπου  σε μία αίθουσα κατάμεστη από μαθητές από διάφορα σχολεία της Ελλάδας και όλων των βαθμίδων της εκπαίδευσης  και στη διάρκεια μιας πραγματικά γιορτινής τελετήςαρουσία και του υπουργού παιδείας κ. Γαβρόγλου– παραλάβαμε το βραβείο μας, στιγμή που μας γέμισε συγκίνηση και υπερηφάνεια. Η σύντομη αλλά τόσο γεμάτη σε εμπειρίες και συναισθήματα εκδρομή μας, ολοκληρώθηκε με μία πολύ ενδιαφέρουσα περιήγηση στο ιστορικό κέντρο της Αθήνας, στα στενά της Πλάκας και στο Θησείο. Ευχαριστούμε και πάλικαι από το βήμα αυτότη Σχολική Επιτροπή Δευτεροβάθμιας του Δήμου Χερσονήσου  που ανέλαβε το κόστος της εκδρομής και μας έδωσε τη δυνατότητα να είμαστε εκεί. Είθε και οι άλλες προσπάθειες μας στο μέλλον να γίνουν αφορμές τόσο όμορφων εμπειριών!