Νοέμβριος 2023 archive

17 Νοέμβρη 2023-24

Την Παρασκευή 17 Νοεμβρίου, ανήμερα της 50ής επετείου του Πολυτεχνείου, πραγματοποιήθηκε εκδήλωση-εορτασμός στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας. Οι καθηγήτριες κα.Βαζγιουράκη Ελευθερία και κα.Καρασμάνη Ευτυχία με μαθητές των τμημάτων των Β’ και Γ’ Τάξεων, ετοίμασαν και παρουσίασαν μια γιορτή για να τιμήσουν την μνήμη των συμβάντων της επετείου που οι μαθητές παρακολούθησαν και χειροκρότησαν, είτε συνοδεύοντας τα χαρακτηριστικά μουσικά κομμάτια που τη συνόδευαν είτε αποδίδοντας το ευχαριστήριο τους για όσα παρακολούθησαν στο κλείσιμο της εκδήλωσης!

Ημέρα Υπαίθριας Εκπαίδευσης

Την Πέμπτη 2 Νοεμβρίου, υλοποιώντας το πρόγραμμα της Διεθνούς μέρας Υπαίθριας Εκπαίδευσης, το Γυμνάσιο Μοχού, μαθητές και εκπαιδευτικοί γέμισαν τους εξωτερικούς χώρους του σχολείου σε ποικίλες δραστηριότητες-καθαρισμό των χώρων γύρω από σχολείουιοθέτηση από τις τάξεις χώρων φύτευσηςσκάλισμα και φύτευση καλλωπιστικών και μυρωδικών φυτώνσχεδιασμό/χρωματισμό δοχείων για φύτευση– κατόπιν παρουσίασης-ενημέρωσης για τις συνθήκες που αντιμετωπίζει το περιβάλλον από την λανθασμένη επίδραση του ανθρώπου σε αυτό και συζήτηση για τρόπους με τους οποίους μπορούμε να συμβάλλουμε προς βελτίωση αυτών.

«Υπαίθρια Εκπαίδευση»

Σκοπός της δράσης αυτής είναι η ενημέρωση και ευαισθητοποίηση μαθητών κι εκπαιδευτικών, γονέων και τοπικής κοινωνίας κάθε σχολείου σχετικά με τη σημασία και τα οφέλη της υπαίθριας εκπαίδευσης. Στόχοι της δράσης είναι να ευαισθητοποιηθούν σε θέματα σχετικά με την κλιματική κρίση, την σημασία της μείωσης των απορριμμάτων, της επαναχρησιμοποίησης, της ανακύκλωσης, της σωστής διαχείρισης του νερού και των φυσικών πόρων. Να γνωρίσουν οι μαθητές τον πλούτο της τοπικής χλωρίδας και τη σημασία του για τη διατροφή μας, την υγεία, την οικονομία και την οικολογική ισορροπία και να ευαισθητοποιηθούν γι’ αυτά με βιωματικό τρόπο έξω στη φύση. Παράλληλα, στόχος είναι να αλλάξει η αυλή του σχολείου με την καλλιέργεια τοπικών φυτών, να πρασινίσει η σχολική αυλή και να καλλιεργηθούν δεξιότητες φροντίδας και χρήσης των φυτών σαν πολύτιμη παρακαταθήκη για το μέλλον.

“Η Διεθνής Ημέρα Υπαίθριας Εκπαίδευσης ξεκίνησε στη Βρετανία το 2012 κι έχουν συμμετάσχει μέχρι σήμερα πάνω από 10 εκατομμύρια μαθητές σε 170 χώρες. Διεθνείς έρευνες έχουν δείξει ότι η υπαίθρια εκπαίδευση συμβάλλει στην ανάπτυξη κοινωνικών δεξιοτήτων των παιδιών, ενισχύει τη δυνατότητα επίλυσης προβλημάτων και τις δεξιότητες δημιουργίας ομάδας και, βέβαια, είναι διασκεδαστική για τα παιδιά. Τα μαθήματα που γίνονται στην ύπαιθρο είναι μια σημαντική βιωματική εμπειρία που συχνά μας ακολουθεί μια ζωή. Επίσης η υπαίθρια εκπαίδευση βοηθάει σε μια καλύτερη κατανόηση του περιβάλλοντος και προσέγγισή του. Το ενεργητικό και φυσικό παιχνίδι, το παιχνίδι στη φύση είναι ο πρωταρχικός τρόπος με τον οποίο μαθαίνουν και αναπτύσσονται τα παιδιά και ενισχύει τη φυσική και ψυχική υγεία. Ιδέες μπορείτε να αντλήσετε από την ιστοσελίδα https://outdoorclassroomday.com/resources/lesson-ideas/, όμως είμαστε σίγουροι ότι οι μαθητές μαζί με τους εκπαιδευτικούς έχουν πολύ περισσότερες και ενδιαφέρουσες ιδέες.”

28η Οκτωβρίου 2023-24

Την Παρασκευή 27-10-2023 πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας εκδήλωση για τον εορτασμό της Εθνικής  Επετείου του “Όχι”. Αρχικά έλαβε χώρα η απονομή Αριστείων Προόδου στους μαθητές για την περυσινή χρονιά και ο σχηματισμός της ομάδας της Σημαίας και των Παραστατών. Ακολούθησε η εορτή που μετά από πρόβες προετοίμασαν και παρουσίασαν  μαθητές με την επιμέλεια και την καθοδήγηση των φιλολόγων τους, της κας. Δετοράκη Ειρήνης και της κας. Καναβάκη Μαρίας. Οι υπόλοιποι μαθητές ως θεατές και παρόντες γονείς με ηρεμία και προσήλωση παρακολούθησαν τα δρώμενα, αποδίδοντας στο τέλος το χειροκρότημα τους στην προσπάθεια των συμμαθητών τους! Η συνέχεια δόθηκε την επόμενη ημέρα στην παρέλαση…