Φεβρουάριος 2024 archive

Ασφάλεια στο Διαδίκτυο

Σε εποχή που η προσωπική ζωή των νέων-μαθητών, των ενηλίκων, η εργασία και πολλές άλλες διεργασίες επιτελούνται διαδικτυακά, είναι τουλάχιστον χρήσιμο να γνωρίζουν όλοι ορθούς τρόπους χρήσης και πιθανούς κινδύνους και τρόπους αντιμετώπισης αυτών! Για το σκοπό αυτό επισκέφτηκε το σχολείο μας, σήμερα Πέμπτη 29 Φεβρουαρίου,  η κυρία Κατερίνα… από το Ι.Τ.Ε- Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου, με υλικό και γνώση κατάλληλη για την ενημέρωση και προστασία των μαθητών στον αχανή κόσμο του ίντερνετ! Τρόποι συμπεριφοράς, υπευθυνότητα στην χρήση, διαμοιρασμός προσωπικών δεδομένων, διαδικτυακές οικονομικές συναλλαγές ήταν κάποια από τα θέματα που παρουσιάστηκαν.

Πρώτες Βοήθειες!

Στις 8 και 9 Φεβρουαρίου οι κυρίες Βάρδα Σοφία (Κοινωνική Λειτουργός) και Σταυρουλάκη Ελένη από την ΤοΜΥ επισκέφθηκαν για άλλη μια φορά το σχολείο μας για να ενημερώσουν τους μαθητές μας σε θέματα ασφάλειας και πρώτων βοηθειών,τόσο για τους εαυτούς τους όσο και ανθρώπους του περιβάλλοντος τους που τυχόν βρεθούν σε κατάσταση ανάγκης. Τσιμπήματα,τραυματισμούς-αιμορραγίες, πνιγμονή και λαβή Heimlich ( Χάιμλιχ) και άλλες χρήσιμες συμβουλές που λίγο πολύ όλοι μας χρειάζεται να γνωρίζουμε για μια έκτακτη ανάγκη!