Οκτώβριος 2023 archive

Ημέρα Ψυχικής Υγείας 2023

Την Τρίτη 17 Οκτωβρίου, στο πλαίσιο της Ημέρας Ψυχικής Υγείας, το σχολείο μας υποδέχτηκε τις κυρίες Βάρδα Σοφία (Κοινωνική Λειτουργός) και Σταυρουλάκη Ελένη από την ΤοΜΥ για να ενημερώσουν και να συζητήσουν με τα παιδιά για θέματα που αφορούν τα συναισθήματα, την αναγνώριση και την διαχείριση αυτών καθώς και τρόπους ελέγχου και βοήθειας του εαυτού μας όταν αυτός βρίσκεται σε δύσκολη συναισθηματική κατάσταση και χρειάζεται να αποκτήσουμε την απαραίτητη ηρεμία για να την διαχειριστούμε. Απλά μικρά εργαλεία, ασκήσεις για το μυαλό και το σώμα, απαραίτητες και χρήσιμες σε όλους μας, μιας και οι συνθήκες ζωής μας εδώ και αρκετά χρόνια περιέχουν ποικίλες δυσκολίες και προκλήσεις. Μια καλή αρχή και βάση για αυτοβοήθεια και αυτοσυντήρηση!

Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2023-24

Την Παρασκευή 29-9-2023 το Γυμνάσιο Μοχού με το Λύκειο Μοχού εξόρμησαν περιπατητικά με κατεύθυνση προς το γήπεδο “Παπουτσάκη Δημοσθένη” για να διεξαχθούν δραστηριότητες στα πλαίσια της Ημέρας Σχολικού αθλητισμού για φέτος. Με βοηθό την συννεφιά που μετρίασε την έντονη ηλιοφάνεια και έκανε ευκολότερη την πορεία, οι μαθητές των σχολείων επιδόθηκαν σε ομαδικές δραστηριότητες (βόλεϋ, ποδόσφαιρο), και επιπλέον μεικτό αγώνα ποδοσφαίρου με μαθητές και των δύο σχολείων γιατί πρώτα και κύρια, ο αθλητισμός Ενώνει!

“Το Τρίγωνο της Εξάρτησης”

Ένα δυστυχώς διαχρονικά ευαίσθητο θέμα που ευτυχώς βρίσκει αντιμέτωπους του μαχόμενους καθημερινά ανθρώπους που προσπαθούν να ισορροπήσουν και να βελτιώσουν τις συνθήκες ζωής, είτε είναι οι πάσχοντες είτε αυτοί που προσπαθούν μαζί με αυτούς και για αυτούς!

Η καλύτερη θεραπεία είναι η πρόληψη και σε όλα αυτά η γνώση είναι δύναμη!

Εδώ θα βρείτε το μήνυμα από το Κέντρο Πρόληψης Ηρακλείου το οποίο συμπεριλαμβάνει και το παραπάνω βίντεο. Αξίζει μία ανάγνωση.

Σποτ – Πρόταση στα σχολεία