12 Απριλίου 2024 archive

Δράσεις-Ενημέρωση Για την “Έμφυλη και Ενδοοικογενειακή Βία” και Πρόγραμμα Smashed Online

Στις 5-4-2024 πραγματοποιήθηκε δράση στο σχολείο μας για όλους τους μαθητές με θέμα την Έμφυλη και Διαδικτυακή Βία. Οργανωμένη από την ψυχολόγο του σχολείου μας και με την παρουσία μελών του Συνδέσμου Μελών Γυναικείων Σωματείων Ηρακλείου  οι μαθητές συζήτησαν και ενημερώθηκαν για δυστυχώς συχνά και έντονα καθημερινά προβλήματα που επηρεάζουν πολλούς ανθρώπους ανεξαρτήτου ηλικίας και κυρίως νέους! Έμφαση δόθηκε στα έμφυλα στερεότυπα, τη διαδικτυακή βία, στον προβληματισμό, την κριτική σκέψη και αντιμετώπιση σχετικών καταστάσεων με γνώμονα την δημιουργία ικανότητας κατάλληλης νοοτροπίας και ορθής αντιμετώπισης περιστατικών.

Στις 12-4-2024 οι μαθητές και οι μαθήτριες τς Β’ και Γ’ Τάξης παρακολούθησαν το Διεθνές Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα “Smashed Online” για παιδια 13 με 17 ετών για την καταπολέμηση της κατάχρησης αλκοόλ και την ευαισθητοποίηση των νέων γενιών γύρω από το ζήτημα. Μέσα από μια διαδραστική συζήτηση με αφορμή την ζωή τριών εφήβων που παρακολούθησαν οι μαθητές/τριες μοιράστηκαν εμπειρίες, προβληματίστηκαν για τους λόγους που ένας έφηβος καταναλώνει αλκοόλ και ενημερώθηκαν για τις υπηρεσίες στις οποίες μπορούν να απευθυνθούν για τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν ή θα αντιμετωπίσουν μελλοντικά.